Zásah do keřového porostu ve vegetačním období

Našemu partnerovi Ekologickému institutu Veronika došel podnět „oznámení neodborného zásahu při údržbě zeleně v Brno-Tuřanech, ulice Vítězná“. Veronika se na nás obrátila s dotazem, zda o tom něco nevíme. Sama však podnět dále řešila s tím, že se občané mohou v těchto záležitostech obracet také na nás (viz níže).

Pro informaci shrnujeme celou záležitost následně.

Podnět se týkal neodborného zásahu do zeleně. Původní vzrůst keřů byl údajně 190 cm v pásu 45 metrů, který byl sestříhán na výšku 70 cm.

Vlastníkem pozemku dle katastru nemovitostí je Církev československá husitská v Brně-Tuřanech. Vlastníkem dřevin je dle zákona č.  114/1999 Sb., o ochraně přírody a krajiny vlastník pozemku, na kterém dřevina roste. Zásah do porostu tedy mohla  provádět církev husitská.

KNVeronika vyhodnotila situaci následovně

VeronicaMy jsme se na ořez plotu byli podívat. Nejedná se o živý plot z habru obecného, jsou v něm zastoupeny i jiné druhy – jen namátkou javor, lípa, ptačí zob, cesmína, hloh aj. Celou situaci vidíme obdbobně, jako kolegové z Veroniky. Vhodné je takto radikální řez udělat v mimovegeračním období (tj. od 1.10. do 31.3.) tak, aby se se zásahem dřeviny byly schopny vyrovnat. Navrhujeme tedy porost sledovat a v případě jeho úhynu podat podnět odboru stavebnímu úřadu městské části – paní Malé, aby zahájila správní řízení.

Fotografie ze dne 31. 7. 2014

Comments

comments

Příspěvek byl publikován v rubrice ochrana zeleně se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Zásah do keřového porostu ve vegetačním období

  1. Apologie napsal:

    Milí přátelé,

    mrzí mě, že jste si neověřili, jak plot vypadal před ořezáním. Viděli byste, že tomuto osmdesátiletému starouškovi zásah jen prospěl.
    Zdraví vás
    Světla Košíčková, farářka CČSH v Tuřanech

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *