Za znečištění Holáseckých jezer mohou fekálie

21. 1. 2016 – Za znečištění vody v přírodní památce Holásecká jezera může fekální znečištění, vyplynulo z analýzy vzorku odebraného dne 17. 1. 2016 Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje.

Ve facebookové skupině Tuřany se dne 17. 1. 2016 objevila fotka pana Marka Pazdery o tom, že v Holáseckých jezerech má voda zvláštní zbarvení vody. Další spoluobčané komentovali, že si toho všimli dříve. Nikdo to však dříve policii nenahlásil.

2016 01 17 Marek Pazdera

Foto Marek Pazdera 17. 1. 2016

Až tento facebookový příspěvek zalarmoval starostu Radomíra Vondru, který povolal i hasiče. Mezi tím Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje informoval o zásahu na svých webových stránkách o tom, že byly odebrány vzorky, které budou laboratorně zanalyzovány.

18. ledna 2016 pak lokalitu navštívili také pracovníci Magistrátu města Brna a pravděpodobně i Povodí Moravy si odebralo nějaké vzorky.

Komentář pana starosty Vondry je na facebookové skupině vypovídající:
„Včera večer hasiči odebrali vzorky, uvidíme co to bylo. Dnes ráno provedena kontrola na místě. Pod ledem na Strakově a Plaveckém jezeře je vidět značný úhyn ryb. Okolí smrdí sirovodíkem. Jako by tam někdo vypustil několik praček. Je to zřejmě někde u Ledárenského jezera. Téměř po týdnu bude těžké dohledat místo úniku. Takové věci prosím hlaste hned. Dnes tam ještě přijedou z magistrátu, povodí a kraje. Je potřeba aby to viděli i oni a konečně nám věřili, že si to nevymýšlíme. Smutný pohled na ledňáčka, který se tam marně pokoušel najít nějaké ryby …“

Dnes došly na městskou část výsledky odběru vzorků Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. Zde uvádíme stručný výtah z analýzy a její závěry:

 • nebyly identifikovány žádné znečišťující těkavé organické látky
 • byla identifikována přítomnost koliformních bakterií a E. Cili, což jsou hlavní ukazatelé fekálního znečištění

Zaver zpravy

 

Autor fotografií: Petra Hoňková (19. 1. 2016)

Jedná se o nezákonné poškozování předmětu ochrany přírody a krajiny, za které hrozí až milionová pokuta pro právnické osoby. Pravděpodobně došlo i ke spáchání trestného činu – poškozování cizí věci. Bohužel však bude po tak dlouhé době obtížné pachatele dohledat.

Pokud jste si vědomi toho, že v blízké době jste v území spatřili například auto s cisternou vypouštějící do území nějakou tekutinu, či natažené trubky, hadice apod. Obraťte se, prosím, na Policii České republiky – 158.

Do budoucna, prosíme, buďte všímaví a hlaste ihned Policii České republiky zakázané činnosti v území. Jedná se totiž o přírodní památku – což je jedna z kategorií zvláště chráněných území, které chrání zákon o ochraně životního prostředí. Následující činnosti jsou tak v území zakázané: kácení porostů (vyjma povolení na ně), vypouštění odpadních látek, čerpání vody, vyvážení zahradního materiálu na břehy jezer.

Comments

comments

Příspěvek byl publikován v rubrice Holásky se štítky , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Za znečištění Holáseckých jezer mohou fekálie

 1. dotaz napsal:

  Dobrý den, můžu se prosím zeptat, zda bylo součástí rozboru vzorků i stanovení uakzatelů-tenzidy, celkový fosfor, CHSK, případně nerozpuštěné látky? Zveřejněné výsledky svědčí o fekálním znečištění, ale může se také jednat o průnik zbytků mycích prostředků, saponátů, atd. Dále bych se chtěla zeptat, zda byl podán podnět i na CIZP? V případě, že se podaří viníka chytit za ruku, hrozí mu vysoké sankce. Děkuji a doufám, že se podaří situaci rychle vyřešit.

  • admin napsal:

   Dobrý den,
   ze vzorku byly stanoveny amonné ionty, dusičnany, dusitany, fosforečnany, změřeno pH vody, koncentrace rozpuštěného kyslíku a její vodivost. Výpočtem byl stanoven volný amoniak. Ale máme informace o tom, že i Povodí Moravy odebíralo vzorky. Výsledky však nevíme.

   Podnět na ČIŽP nebyl zřejmě dán, protože to teprve řešila Policie ČR. V případě, že není znám viník, ani ČIŽP nemá komu vystavit pokutu.

   Nicméně je v současné době situace taková, že se zřejmě podařilo dohledat zdroj. Zdá se, že se jedná o nedbalost, nikoliv záměrné vypouštění. Řeší to vedení městské části globálněji, aby již k takovým situacím nedocházelo. Potíž je ale v tom, že v území se mohou nacházet staré trativody od septiků. Tyto informace se však nejprve musí potvrdit. Následně na to budou navržena opatření.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *