Tiskové prohlášení: Občané Tuřan se zapojili do uklízení místního lesíku nazývaného Moruše. Přinášíme první pocity spoluobčanů.

13. 4. 2014 Brno-Tuřany – Čisté Tuřany uspořádaly v sobotu 12. 4. 2014 od 9.00 hodin akci, při které se uklízel místí lesík Moruše. Celou atmosféru vystihují fotografie a komentáře spoluobčanů.

„S každou plánovanou akcí je vždy plno práce, ale ochota lidí v naší městské části mě vždy velice nakopne přemýšlet nad tím, co vymyslíme dalšího,“ uvedla Hana Kašpaříková, jednatelka sdružení Čisté Tuřany a dodala: „Akce se zúčastnilo přes 40 lidí, 2 lesáci, dítě v kočárku, dítě v šátku, a několik psů. 😀 Na společné fotografii jsem sice napočítala 35 lidí, ale to na ní nejsou všichni. Mnozí spoluobčané přicházeli a odcházeli dle toho, jak měli čas. Mile mne překvapilo, že nám přijel pomoci i kamarád z Masarykovy čtvrti, který předsedá tamnímu sdružení. Je vidět, že v Brně občanská společnost funguje i napříč městskými částmi.“

„V Tuřanech už bydlím 15 let a za tu dobu jsem do tohoto půvabného lesíka ještě nevstoupila. Mnohokrát jsme kolem projížděli s kočárky, na kolech, mlsali jsme sladké moruše, ale do lesíka mě ani nenapadlo, ani nelákalo vstoupit – kdo ví, do čeho šlápnu, a podobné myšlenky. Včera jsem nestačila zírat, jaká krása se skrývá za houštím a skládkou vystlaným okrajem lesíka. Bylo to pro mne obrovské překvapení. A tak díky organizátorům a velkému nasazení všech zúčastněných se otevřela brána do krásného koutku přírody,“ uvedla Kamila Brtníková.

 „Mám radost z toho, že i v této době si někteří spoluobčané najdou čas na to udělat něco pro přírodu a naše soužití v naší městské části, samozřejmě zcela zdarma, což v dnešní době je naprosto neobvyklé. Právě proto bych všechny ty, co se nezúčastnili, chtěl vyzvat, ať si najdou čas přijít udělat něco víc, než jen vidět to svoje bytí,“ uvedl Martin Lengál účastník akce.

„Atmosféra akce sálala dobrou náladou rodičů i dětí. Navodilo mi to pocit toho, že ještě existují lidé, co něco udělají ve svém volném čase pro „veřejné blaho“, aniž by za to něco chtěli, a hlavně, že se nebojí, nestydí a jsou ochotni dát nejmladší generaci – svým dětem – osobním příkladem vzor, ze kterého děti budou čerpat celý život. Díky tomu se my všichni nemusíme obávat, že vymřou lidé, kteří se dokáží chovat k životnímu prostředí ohleduplně a kteří budou přírodu aktivně chránit,“ uvedl Martin Chvátal, občan Holásek a předseda sdružení Vlastníci za charakter Holásek.

„Podobnou akci jsme o týden dříve organizovali ve Wilsonově lese a také měla úspěch. U Tuřanských se mi líbilo, že dorazilo hodně lidí s dětmi, až to nabylo skoro rodinný charakter. Je nutno pochválit i to, že akce byla komplexní, nejen o sběru odpadů, ale i nejrůznějšího stavebního opadu a hlavně též prořezání odumřelých dřevin, takže na konec lidé museli být potěšeni, jak celá lokalita prokoukla,“ uvedl Michal Závodský z občanského sdružení Masarykova čtvrť.

Kontakt:

Hana Kašpaříková
jednatelka sdružení Čisté Tuřany, občanské sdružení
cisteturany@email.cz

Odkaz na fotogalerii: Ukliďme svět! 12. 4. 2014

Comments

comments

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce Čistých Tuřan se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *