Staň se vědcem! 7. 6. 2017

10. 6. 2017 V rámci projektu Citizen sciece, do kterého jsme se zapojili díky Botanickému ústavu Akademie věd ČR, se společně s dětmi budeme po tři dny věnovat vědě a pokusům zaměřeným na vodu v Holáseckých jezerech. První ze setkání proběhlo tuto středu 7. 6. 2017 v klubovně na radnici úřadu městské části Brno – Tuřany.

V rámci setkání si děti připravily pomůcky pro terénní šetření a měření. Jak to probíhalo, přinášíme v následující fotoreportáži.

Příprava pomůcek pro malé vědce

Secchiho disk. Nejprve děti vyhotovili Secchiho disk, kterým se měří průhlednost vody.

Cedník na mikroplasty. Dalším úkolem bylo společné vytovření cedníku na vzorkování mikroplastů ve vodě. Mikroplasty jsou malé plastové částice, které se přidávají například do zubních past, sprchových gelů nebo peelingových krémů. V současné době se zkoumá, jaké mají účinky na vodu, neboť se jeví, že by mohli mít negativní vliv na náš organismus.

Teplotní čidlo. Následovalo příprava teplotního čidla na ponoření do vody. Děti měly za úkol teplotní čidlo společnými silami zabalid do dvou plastových sáčků, zatavit a oblebit a vložit do plastové nádobky, jejíž hrdlo jsme omotali silikonovou instalatérskou páskou, zašroubovali a zakapali voskem.

Pytlíky s čajem pro rozklad organických látek. Poté ještě zbývalo si vyzkoušet zvážit pytlíky s čaji a naměřené hodnoty poznačit do badatelského deníku.

Měření barvy vody. A jako poslední jsme si připravili bílou nádobu a barevnou stupnici a kdo měl zájem, mohl si stáhnout do mobilu aplikaci na měření barvy vody.

Na tomto místě bychom chtěli poděkovat vedení radnice za propůjčení prostor klubovny. Za postkytnutí fotografií děkujeme také paní Protivínské.

Akci finančně podpořila Nadace Veronica v rámci projektu Přírodní památka Holásecká jezera, místo aktivit pro děti a dospělé.

 

 

Comments

comments

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce Čistých Tuřan, Holásecká jezera se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *