Staň se vědcem! 13. 9. 2017

14. 9. 2017 Třetí a poslední bádání v Holáseckých jezerech v rámci projektu Staň se vědcem proběhlo v úterý 13. 9. 2017. Děti měly za úkol najít sondu s teplotním čidlem a sáčky od čajů, změřit listy rákosu a mohly opět změřit průhlednost vody a barvu vody.

V rámci terénního šetření se podařilo dohledat před třemi měsíci umístěnou sondu, a to včetně všech čajových sáčků, což bylo velmi potěšující. K teplotnímu čidlu se navíc nedostala voda a tudíž je velkou nadějí, že budeme mít denní měření teploty vody ve Strakově jezeře. Tato data by mohla posloužit jako jeden z podkladů pro projekt revitalizace Holáseckých jezer.

Nicméně najít tyč s teplotním čidlem nebylo příliš jednoduché. Přes to, že byla označena instalatérskou barevnou páskou, před terénními pracemi pršelo, a tak byla tyč ponořená pod vodou a nebylo ji na první pohled vidět. Až po několikaminutovém zkoumání pomocí klacku, se podařilo tyč zatlučenou ve vodě najít. Druhá nesnáze nastala poté, co tyč nešla z jezera vytáhnout. A tak jsme si museli nějak poradit, jak ukazuje i video. V závěru celé akce ještě děti změřily 10 listů rákosu a výsledky si zaznamenaly do badatelského deníčku.

Nyní zbývá jen výsledky měření odeslat kolegům do Nizozemí a počkat na hodnoty teploty vody, které se získají z čidla pomocí přístroje a počítače a dále porovnají námi naměřené hodnoty s hodnotami kolegů jak z České republiky, tak z celého světa. Jsme velmi zvědaví!

Děkujeme Kateřině Šumberové z Botanického ústavu Akademie věd ČR za vedení exkurze a za obětavou pomoc při ukládání a vytahávání čidla z bahna a vody ve Strakově jezeře. 🙂

Akci finančně podpořila Nadace Veronica v rámci projektu Přírodní památka Holásecká jezera, místo aktivit pro děti a dospělé.

Comments

comments

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce Čistých Tuřan, ČistoTuřanský zpravodaj se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *