Pomozte ochránit ornou půdu nejen v okolí Tuřan. Napište poslancům.

Orná pole dávající naší městské části jedinečný charakter (Foto: H. Kašpaříkvová, 20. 6. 2011)

Nízké či žádné odvody za odnětí půd ze zemědělského půdního fondu vedou ke zastavování orné půdy namísto využití tzv. brownfieldů. Mohlo by se to týkat i městské části Brno-Tuřany.

Poslanecká sněmovna bude 10. 2. 2015 rozhodovat o možném usnadnění záboru kvalitní zemědělské půdy. Skupina senátorů totiž navrhla rozsáhlé výjimky z placení poplatků za zábor půdy. Výjimku mají získat tovární haly, skladiště, silnice či parkoviště, které podpoří stát či si je obec nebo kraj dají do svého územního plánu.

 

 

Jak můžete schválení zákona ovlivnit vy?

  1. Napište poslancům email a současně
  2. podepište elektronickou petici: Půda pro naše děti (nezapomeňte podpis petice potvrdit kliknutím na zprávu, která vám dojde na email)

Příklad na znění emailu poslancům

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,

obracím se na vás v záležitosti plánovaného schválení novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, kterou máte projednávat dne 10. 2. 2015.

Každý den v České republice nenávratně mizí kvalitní orná půda pod výstavbami průmyslových areálů namísto toho, aby byly využívány starší již nefunkční areály (tzv. brownfields). Sněmovní tisk, který vám byl předložen ke schválení, vrací ochranu zemědělského půdního fondu zpět tím, že poplatky za zábor kvalitních půd snižuje. Domnívám se, že senátní návrh je v rozporu s programovým prohlášení vlády, které má ve snaze naopak ochranu půdy posílit.

Dovolte mi tímto vyslovit nesouhlas se senátní verzí novely, která způsobí, že:

  • v ekologicky citlivých územích se již poplatek nebude násobit všemi koeficienty ekologických vah, ale pouze jedním (nejvyšším) koeficientem
  • za zábory půdy pro stavbu dálnic, průmyslových hal a skladišť podporovaných státem či staveb obsažených v územních plánech krajů a obcí se nebude platit vůbec
  • bude možné udělit výjimku z poplatků, které se mají vztahovat i na všechny továrny a sklady, které budou v budoucnu do územních plánů zařazeny
  • poplatky za zábor půdy se úplně zruší nejen v případě stavby státní silnice, ale také u všech krajských a obecních komunikací, včetně „jejich součástí a příslušenství“
  • poplatky se nebudou platit za všechny veřejně prospěšné stavby na zastavitelné ploše

Podpořte proto, prosím, sněmovní verzi a podpořte zavedení opatření, které by zvrátily oslabování zemědělské půdy u nás.

Děkuji a přeji příjemný den

podpis

Zde jsou k dispozici emailové kontakty na poslance. Vyberte si například poslance, kterým jste ve volbách dali svůj hlas, nebo poslance, se kterými se znáte osobně, či poslance z našeho kraje. Text můžete samozřejmě doplnit o své zkušenosti. Jen prosíme, buďte slušní, nenadávejte jim. Naším společným cílem je informovat je o tom, že veřejnost má zájem chránit půdu. Děkujeme.

Více informací:

Comments

comments

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Přílepek o ochraně ZPF se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *