Podpořte výzvu a zůstaňte zapojeni do veřejného dění

Nadace VIA a Zelený kruh vyzývají k zavedení spravedlivých, rychlejších, lepších a jednodušších pravidel pro rozhodování o stavbách i kvalitnějšího a rychlejšího rozhodování úřadů i správních soudů.

Nové stavby proměňují život v místech, kde žijeme. Mohou rovněž přispívat k rozvoji měst a obcí i kulturnímu životu v naší zemi. Nebo také nemusí. Pro naši společnost je proto důležité, kdo a podle jakých pravidel o chystaných stavbách rozhoduje.

Výzva má dlouhodobý rámec, má sloužit jako potvrzení, že veřejnosti spravedlivé rozhodování o stavbách leží na srdci. Zároveň reagujeme i na aktuální dění.

V chystané novele Stavebního zákona hrozí mimo jiné:

  • omezení veřejnosti v procesu posuzování vlivu na životní prostředí (proces EIA), a to zrušením povinného veřejného projednávání,
  • veřejnost může být také do budoucna vyloučena z rozhodování o kácení stromů z důvodu výstavby
  • a do třetice už nemá být občanům, kteří nejsou vlastníky pozemků v obci, umožněno soudně napadat územní plán

Pokud požadujete zachování účasti veřejnosti podpořte výzvu, která je adresována našim zákonodárcům. My jsme se pod ni již podepsali.

 

Další z mnoha novel stavebního zákona je nyní v mezirezortním připomínkovacím řízení, které poběží pravděpodobně až do konce října. O dalším vývoji přípravy novely vás tedy budeme informovat.

Comments

comments

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Stavební zákon se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *