Občanská sdružení v Brně a okolí začínají koordinovat svůj postup

V úterý 17. 5. 2011 podpořili naše úsilí zástupci občanských sdružení Samostatný jih a Čisté Šlapanice. Na přátelském setkání v Tuřanech jsme se radili o společném postupu proti průmyslovým zónám a tangentám plánovaným městem i krajem v našich lokalitách. Cennými zkušenostmi do naší debaty přispěl mluvčí Samostatného jihu Pavel Reich a Michaela Trněná z Čistých Šlapanic.

www.ciste-slapanice.cz

www.ciste-slapanice.cz

www.samostatnyjih.cz

www.samostatnyjih.cz

Shodli jsme se v názoru, že průmyslové zóny na jihu města přinesou našim obyvatelům jen problémy. Považujeme za nesmyslné přehazování si horkého bramboru z jedné městské části do druhé a navrhujeme řešit umístění průmyslových zón zcela mimo brněnský region na přímé trasy mezi hlavními obchodními centry sousedních zemí.

Včera jsme poskytli médiím společnou tiskovou zprávu. Její podstatnou část si zde můžete přečíst:

Umístění průmyslové zóny do prostoru městské části Tuřany je proti zájmům našich občanů. Tato městská část je již nyní zatížená nákladní dopravou napříč obcí i provozem letiště, který by se v případě realizace současného návrhu krajského územního plánu zmnohonásobil. „Za nejdůležitější v nejbližším období považujeme oslovení všech krajských zastupitelů před červnovým rozhodováním kraje o Zásadách územního rozvoje“ říká Hana Kašpaříková, která je jedním ze zástupců veřejnosti z Tuřan. Pokud kraj rozhodne proti zájmu místních obyvatel, budou v boji pokračovat právními cestami.

„Představitelé kraje nesmyslně protěžují průmyslové zóny v Brně a okolí, kde je dvojnásobek obyvatel s vysokoškolským vzděláním proti celostátnímu průměru a firmy budou mít problém sehnat zaměstnance dělnických profesí. Naopak v oblastech jako je Hodonínsko či Břeclavsko by průmyslové zóny pomohly řešit nezaměstnanost“ upozornila Michaela Trněná z Čistých Šlapanic.

Každé ze sdružení je v trochu jiné situaci, zatímco šlapanické a tuřanské zastupují lokality s vlastním zastupitelstvem, Samostatný jih zastupuje Dolní Heršpice a Přízřenice, jež jsou stále ještě součástí Městské části Brno-jih. „Před loňským referendem jsme dostali řadu slibů, ale jejich plnění musíme pozorně kontrolovat a být připraveni na různé varianty. Proto je pro nás zajímavá spolupráce s dalšími občanskými sdruženími. Zejména s Čistými Tuřany můžeme mít v budoucnu společné zájmy“ naznačuje mluvčí Samostatného jihu Pavel Reich.

Zda představitelé Jihomoravského kraje učiní v návrhu ZÚR změny ve prospěch svých obyvatel, bude známo v červnu. Mohli by se tím v očích veřejnosti alespoň částečně rehabilitovat za svůj nedávný pokus prosadit zhoršení práva občanů na informace dle zákona 106/1999, jehož změnu chtěli iniciovat.

Další informace najdete na www.samostatnyjih.cz a www.ciste-slapanice.info

Comments

comments

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *