Občané Jihomoravského kraje zvolili 3 zástupce veřejnosti

Tisková zpráva

16. 6. 2016 – Do 15. 6. 2016 bylo možné poslat připomínky a námitky k Zásadám územního rozvoje Jihomoravského kraje. Spolek Čisté Tuřany připravil několik připomínek a navrhl ke zmocnění 3 zástupce veřejnosti – Jana Pokorného ze Slatiny, Hanu Kašpaříkovou z Tuřan a právnický subjekt Čisté Tuřany. Občané vyjádřili svůj názor několika sty podpisy, a tak zmocnili k podání námitky k Zásadám všechny tři zástupce veřejnosti.

„Shánění podpisů je zejména časově náročnou aktivitou. Mnoho lidí o záměrech ví, nesouhlasí s nimi, a tak na nás čekají, až za nimi přijdeme s podpisovými archy, aby tak mohli vyjádřit svůj názor. Samozřejmě, že se ale nacházíme také odpůrce této akce. Dovolím si tvrdit, že v 99 % je jejich argumentem, vy nechcete, aby tu vznikla nová pracovní místa. Což není pravda. Takto naše námitky postavené nejsou,“ uvedla Hana Kašpaříková, zástupce veřejnosti zmocněný 550 podpisy.

RDL01

A jaké jsou principy námitek? Předně je to realizace dopravních staveb, které jsou plánovány od přelomu milénia, jako například obchvat Tuřan, obchvat Chrlic, vyřešení dopravy ve Slatině a Šlapanicích. Občané jsou také nespokojeni s další fragmentací krajiny vybudováním jihovýchodní tangenty, kterou nepožadovalo ani Ředitelství silnic a dálnic, přesto se v Zásadách stále vyskytuje. Jihovýchodní tangenta totiž má obsluhovat průmyslové areály, se kterými však ani územní plán Šlapanic, ani územní plán Brna nepočítá. Jedná se o naprosto zbytečnou stavbu, důležitější je výstavba obchvatů, která se vleče desítku let. Přitom, když se podíváte na současný stav komunikací (například na Tuřanském náměstí a ul. Hanácká), Jihomoravský kraj není schopen stávající silnici opravit tak, aby tam nebyly výtluky a zamezilo se zbytečnému hluku a otřesu domů obyvatel.

Obchvat Chrlic

U občanů vznikla obava, že záměry typu veřejné logistické centrum s 30 m jeřábem a k němu rozvojovými plochami kolem letiště budou stát dříve, než samotné obchvaty. Požadují tedy etapizaci, a to v podobě realizace potřebných dopravních staveb.

Graf zastupcu verejnosti

Občané zmocnili k podání námitky Čisté Tuřany, z.s. (623 podpisů), Hanu Kašpaříkovou (554 podpisů) a Jana Pokorného (478 podpisů občanů kraje, z toho 362 podpisů občanů Brna).

Kontakt:
Hana Kašpaříková
jednatelka Čisté Tuřany, z.s.
cisteturany@email.cz
 

Comments

comments

Příspěvek byl publikován v rubrice Zásady územního rozvoje se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *