Místní šetření v přírodní památce Holásecká jezera

30. 10. 2017 Holásky – Před několika týdny jsme v rámci výuky studentů Mendelovy univerzity narazili v Holáseckých jezerech na spadlý strom. Nahlásili jsme jej a oslovili Krajský úřad Jihomoravského kraje s prosbou o řešení situace. Krajský úřad tak na dnešní den svolal jednání, v rámci kterého jsme se pobavili o tom, co je možné v krátkodobém horizontu s porosty stromů a keřů v Holáseckých jezerech dělat.

V roce 2012 proběhlo dendrologické posouzení porostů v Holáseckých jezerech a na jejich základě Odbor životního prostředí Magistrátu města Brna zadal Veřejné zeleni města Brna kácení a ořezy stromů. Fotografie z údržby jsou k nalezení zde. V té době se do kácení porostů pro těžce přístupný terén vyčlenilo přes 1 mil. Kč.

Některé stromy jsou v Holáseckých jezerech opět přestárlé a hrozí jejich pádem. Jedná se zejména o vlašské topoly. Plán revitalizace Holáseckých jezer bohužel počítá pouze z odbahněním jezer, ale nikoliv ze zásadnějším zásahem do porostů. Tento postup jsme poměrně kritizovali, nicméně neúspěšně. Byl vybrán dotační titul, který umožňuje pouze odbahnění jezer, ale na druhou stranu umožňuje přispění z fondů Evropské unie až 85 % nákladů. Porosty je tak třeba řešit zvlášť.

Cítili jsme tedy potřebu vyvolat s odborníky jednání nad tématem „co s porosty“, tak aby byly bezpečné, ale aby zůstaly i útočištěm pro ptáky a další živočichy.

Sešli jsme se tedy se zástupci Odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje, Odboru životního prostředí Magistrátu města Brna, Odboru stavebního a technického městské části Brno – Tuřany a místostarostou městské části panem Dorazilem přímo v Holáseckých jezerech, které jsme si prošli.

Dospěli jsme k závěru, že popadané dřeviny, které zabraňují průchodu přes propustky,  budou pořezány. Postará se o to městská část. Stromy popadané do vody jednotlivých jezer tam zůstanou a budou předmětem řešení při odbahnění jezer. Krajský úřad nechá zpracovat v roce 2018 dendrologický posudek, vytipují se dřeviny, které bude nutné pokácet a dřeviny, které budeme moci ponechat, například jako doupné stromy. Tyto bychom chtěli v rámci brigád označit značkami tak, aby ani při revitalizaci nebyly poničeny. Následně na to proběhne postupné kácení dřevin. Stromy, které jsou nebezpečné již nyní, bude muset řešit městská část urgentněji a orgán ochrany přírody a krajiny v této věci bude součinný.

Dále je třeba dát k přístupovým cestám informační cedule, že vstup je na vlastní nebezpečí, alespoň do doby, než se celá věc více stabilizuje.

Tímto bych chtěla poděkovat všem zainteresovaným stranám za jejich ochotu věc řešit a za konstruktivní přístup.

Dále zveřejňujeme fotografie po prohnání se orkánu Herwardu v neděli 29. 10. 2017.

 

Comments

comments

Příspěvek byl publikován v rubrice Holásecká jezera, ochrana zeleně se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *