Zrušení linky č. 63

V listopadu 2012 jsme se prostřednictvím médií dozvěděli o změnách plánovaných v dopravě v roce 2013 a s velkým překvapením jsme zjistili, že zruší linku č. 63. Díky iniciativě občanů Holásek jsme sepsali petici a zkontaktovali jsme další sdružení, aby se k nám připojili s vyjádřením k dalším rušeným linkám.

Občané Holásek zašli na úřad naší městské části, jak se vedení radnice k problému postaví. Bylo jim sděleno, že Rada MČ vyjádří odpor ke zrušení 63, sepisování petice neplánují, to přenechají občanům. V té době jsme již měli informace o tom, že zastupitelé Chrlic se zrušením této linky nesouhlasí a již konají.

Co se dělo dál, mnozí víte. Několik občanů Holásek obcházelo všechny domy v Holáskách, ve kterých již byli očekáváni, protože se informace o petici rozkřikly velice rychle. Na Magistrát města Brna jsme podali ve dnech 28. 11. a 11. 12. 2012 petiční archy s téměř jedením tisícem podpisů.

Akce vyvrcholila dne 11. 12. 2013 zasedáním Zastupitelstva města Brna, na kterém jsme vystoupili a zastupitelům ještě předložili kopie všech petičních archů společně s dopisem pana  Palečka, ředitele Ústavu pro zrakově postižené a podepsaným archem přímo klientů tohoto ústavu. Přes všechno toto úsilí se linku č. 63 nepodařilo zachovat.

Na zastupitelstvu se nechal náměstek pan Kotzian slyšet, že se přibližně za 3 měsíce bude zpracovávat hodnocení změn a nikde není uvedeno, že komplikované spoje nebudou opět upravovány, či vraceny. Na můj dotaz k lince č. 63 sdělil, že pro obyvatele musí být přece lepší, když je autobus zaveze do Komárova, kde přestoupí na 12, která je zaveze přímo na hlavní nádraží. Bohužel mi nebylo primátorem uděleno slovo, abych mohla jeho mylné tvrzení vyvrátit. Na zastupitelstvu jsem také požádala o zaslání výsledků zhodnocení změn. Odpověď zněla, že si mám požádat znovu, až bude zpráva hotova.

V lednu 2013 nám bylo doručeno sdělení pana primátora Romana Onderky, jakožto odpověď na petici.

Dne 8. 4. 2013 jsem se setkala s panem Kotzianem nad právě provedenou Analýzou změn dopravní obsluhy města Brna veřejnou dopravou realizovaných od 1. 1. 2013. Hovořili jsme společně o negativech zrušené linky č. 63 a zejména o možnosti jejího navrácení zpět. Ze schůzky vyplynulo, že město Brno nemá zájem o navrácení linky č. 63. Přesto nám pan náměstek přislíbil, že se poradí s kolegy o provedení socioekonomického průzkumu, který by proběhl u obyvatel Holásek a výsledkem by bylo zjištění, jak jsou občané spokojeni se změněnou dopravou.

Tento týden (květen 2013) jsme měli schůzku se zástupcem nespokojených občanů a pokusíme se vyvolat se zastupiteli Brna další jednání.

Za petiční výbor, Hana Kašpaříková

Další články:

Obnovení autobusové linky 63
Omezení městské dopravy v Brně
Tisková zpráva ke změnám v dopravě
AKTUALIZACE: Doprava od ledna v novém? Rušení spojů? Řekněte ne!
Doprava od ledna v novém? Rušení spojů? Řekněte ne!

Comments

comments

3 komentáře u Zrušení linky č. 63

 1. obnovení linky autobusu č.63 napsal:

  Dobrý den paní Kašpaříková,
  chtěla jsem vám vyjádřit podporu za vaši aktivitu ohledně obnovení linky autobusu č.63.
  Petici se k tomu vztahující naše rodina podpořila ( sice v době sbírání podpisů byl doma pouze manžel, ale celá rodina s tím souhlasí). Chtěla jsem se zeptat, jak vám pomoci dále v této záležitosti?
  Máme zas napsat na MHD Brno do rubriky stížnosti email vztahující se k tomuto problému?
  Sama jsem byla svědkem, kdy dezorientovaný slepec cestoval po této trase do ústavu do Chrlic,
  nemluvě o našich starších občanech z Holásek, kteří se vláčí s nákupy z konečné tramvaje č.12.
  Říkám si, zda pomůže neustále posílání emailu na dopravní podnik?
  Také jsem vás chtěla požádat, až budete mít aktuální info ohledně účinku naší petice, jestli mně pošlete odkaz na email k tomuto tématu.
  Předem vám děkuji a přeji pohodový den
  NM
  Brno-Holásky

 2. admin napsal:

  Dobrý den paní NM,

  děkujeme za ohlasy. Domníváme se, že emaily či dopisy na dopravní podnik nejsou na škodu, pokud je budete taktéž adresovat brněnským zastupitelům, domníváme se, že by mohl být účinek mnohem větší. Jistěže ale platí všeho s mírou.

  V současné době se snažíme vyvolat diskuse a najít nějaká řešení. Všechno však bohužel nejde tak rychle, jak bychom si představovali. Nicméně, pokud zaznamenáme nějaký posun, zveřejníme to především na našem webu, případně Vám zašleme email.

  Ještě jednou děkujeme za podporu a přeji taktéž příjemný den

  Hana Kašpaříková

 3. Za zrušení napsal:

  Dobrý den,

  my jsme za zrušení autobusové linky. Stejně s ní jezdí jen opilci, a očurávají nám v noci plot. Copak chceme zaneřádit své bydliště smradlavými autobusy?? Za našeho mládí k nám autobusy také nejezdily a žili jsme. A krásně. Copak jste se všichni zbláznili a nevážite si naší přírody????

  J.C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *