Logistické centrum Amazon

Americký internetový obchod Amazon plánuje v Brně na Černovické terase postavit distribuční místo. Vznikne 5 000 nových pracovních míst. Toto jsou jedny z mnoha vět, které jste mohli přečíst v novinách v třetím říjnovém týdnu roku 2013.

O záměru jsme prvně zaslechli na zářijovém zasedání zastupitelstva městské části v roce 2013 a neváhali si na Magistrátu města Brna vyptat informace. Rozdíly v počtech pracovních míst, publikovaných v médiích a uváděných v dopisech společnosti CTPark adresovaných magistrátu se významně rozchází. Přičemž nové pracovní pozice bývají nejhlavnějším argumentem, proč stavět logistická centra. Zatížení okolních obcí dopravou, hlukem a dalším zhoršením kvality ovzduší se v článcích neřeší.

Dotčené území

Vývoj kauzy výsatavby logistického centra

 • první čtvrtletí 2013 zahájení vyjednávání s městem Brnem
 • nákup pozemků s bývalými opravárnami letadel soukromou společností CTP Invest od Ministerstva obrany
 • zahájení řízení o odstranění budov v opravárnách a řízení o kácení dřevin; vydání rozhodnutí měl úřad městské části Brno-Černovice
 • říjen 2013 oznámení záměru, který byl následně stažen
 • prosinec 2013 uzavření smlouvy o smlouvě budoucí – o pronámjmu pozemků města Brna
 • leden 2014 oznámení záměru, který byl následně stažen
 • duben 2014 oznámení záměru
 • červenec 2014 vydání dokumentace EIA

Proces posuzování vlivů na životní prostředí (EIA)

Dokumenty
Původní oznámení záměru Objekt G1, CTPark Brno III, ke kterému jsme podali vyjádření bylo staženo pro zapracování připomínek.

Informace o jednání starostů městských částí Černovice, Tuřany, náměstka Pospíšila, a vedoucích úseku hospodářského a majetkového doboru MMB

Žádost o odkup pozemků společností CTP Invest, spol. s r.o., stanoviska městských částí.

V lednu 2014 byl záměr nově oznámen, tentokrát pod názvem CTPark Brno, Objekt G1, ke kterému jsme se opětovně vyjádřili.

Změna územního plánu města Brna

Proces vydání povolení k odstranění staveb a kácení dřevin

Proces vydání povolení k odstranění staveb a kácení dřevin

 

Proces výkupu veřejných pozemků na Brněnské průmyslové zóně – Černovické terase

Jednání společnosti CTP s městem Brnem a s městskými částmi

Comments

comments

10 komentářů u Logistické centrum Amazon

 1. Pingback: Tiskové prohlášení k záměru Amazonu | cisteturany.cz

 2. Pingback: Reportáž o záměru Amazonu v ČT | cisteturany.cz

 3. jak se žije v absurdistánu napsal:

  dobrý den,

  vážení, dovoluji si vás oslovit v souvislosti s medializací stavby amazonu ve vaší lokalitě.
  jak jsem se doslechl s informací čt, jsou vám slibovány z nejvyšších míst různé přivaděče, obchvaty, prac. místa(samozřejmě dobře placená), čističky atd.
  z vlastních zkušeností musím upozornit, aby jste se měli na pozoru!!! jsem ze severní moravy a máme tady zkušenosti s naší zonou v nošovicích.
  -taky se vláda zavázala postavit rychlostní komunikaci, která už měla být dávno hotová!!!směrem na slovensko
  -taky probíhaly studie EIA, které se pak různými kličkami a odvoláními obcházejí
  -taky jsou zde dobře placená pracovní místa samozřejmě naplňována přes pracovní agentury, kterým pak platíte za tak dobré místo z tak dobrého platu!!
  – taky byla uzavřena dohoda o porozumění s různými organizacemi a neziskovkami např.beskydčan a pokud mám informace už nikdy by takovou dohodu nepodepsali

  takže jen tak ve stručnosti

  držím pěsti a přeji zdravý rozum při rozhodování těchto už asi nikdy nevratných rozhodnutí

  • viktor napsal:

   Sjezd z D1 není záležitostí Amazonu, ale vlády ČR, ŘSD apod…
   Politiky máme přesně jaké si zasloužíme a volíme. Jestli nefungují politikové dobře, nefungujeme ani my ostatní dobře. Tak na koho nadávat a brečet? Pouze na SEBE!!!

 4. letecká nákladní doprava napsal:

  Nikdo se nezmiňuje o tom, že v souvislosti s imternetovým obchodem AMAZON by mohlo dojít k velkému rozšíření letecké nákladní dopravy, kupodivu se o tom nikde nemluví, třebaže i LAIKOVI MUSÍ BÝT JASNÉ, ŽE ZBOŽÍ SE DALEKO JEDNODUŠEJI BUDE ZASÍLAT leteckou dopravou mezi Amerikou a Evropou nebo po Evropě samé. Po přestěhování do Holásek jsme podepisovali petici proti rozšíření letiště, takže toto nebezpečí tu pořád reálně existuje. Pozor na to.

  • viktor napsal:

   Toho bych se nebál, cena letecké dopravy je zásadně vyšší než pozemní. Vše bude létat do Frankfurtu, nebo jinam do Německa a pak se rozveze autama! Je to zcestná úvaha! V Brně nemůžou přistávat velká nákladní letadla – a investice do rozšíření ranvejí a celého zázemí by byla obrovská!

 5. Roman napsal:

  letecká nákladní doprava: Tak proč se proboha stěhujete přímo vedle letiště, když vám vadí…?

 6. AMAZON vs. FLEXTRONIC napsal:

  I když zde jde hlavně o dopravní zátěž Tuřan, chtěl bych připomenout že v roce 2001 již v Brně jedna taková firma byla. Pamatujete jak pan primátor prosazoval irskou firmu Flextronic jako naděje pro Brno. Firma na černovické terase postavila halu za 90 dní a do roka se sbalila a odjela za levnější námezdní pracovní silou do Maďarska. Amazon taky nebude potřebovat nějaké odborníky ale jen nýmandy k přenášení krabic najaté přes agentury ze Slovenska a Polska. Z Británie a Německa Amazon vyhánějí tak se štosuje k nám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *