Jak funguje Amazon v Dobrovízi po několika letech?

4. 1. 2017 – Oproti Brnu se podařilo společnosti Amazon v Dobrovízi postavit. Dobrovížští si také kladli podmínky. Bylo uzavřeno memorandum mezi obcí a společností provozující logistický areál. Ta jej však záhy prodala jinému investorovi. O tom, jak funguje Amazon v Dobrovízi po několika letech, se můžete dočíst v článku W4T.

Odvrácená strana Amazonu v ČR. Kopa hrůzy v Dobrovízi, míří reputace firmy ke dnu?

Amazon přinesl do středočeské Dobrovíze s projektem obřího logistického centra peníze. Sousedé o práci pro internetový gigant zájem nemají možná i proto, že jsou velice blízko zdroje informací a vědí, jak to v obřím logistickém centru chodí. Vyhazov hrozí i za chození po schodech bez držení se zábradlí a odbory jsou naprosto zapovězené téma. Amazon je velká slibotechna a skutek utek, takto lidově místní ve středočeské Dobrovízi mluví o projektu obřího logistického centra.

„Během desetiminutové přestávky musím opustit pracoviště, jenže místo, kde si mohu dávat kávu nebo čaj je tak vzdálené, že mi na vypití nápoje zbývají jen asi tři minuty,“ říká pracovnice Amazonu, kterou jsme zastihly na autobusové zastávce před halou firmy. Jestli to bylo na začátku, nebo na konci směny, ale neuhodnete. Právě se totiž vracela ze směny, na kterou cestovala zbytečně – nadarmo totiž dorazila kvůli špatné komunikaci nadřízených, kteří si neřekli, že její práci toho dne vůbec nebudou potřebovat – totéž se dokonce stalo celé skupince dalších pracovníků, která dorazila s ní.

Amazon ve středočeské Dobrovízi otevřel v září 2015 a mezi těmi, kdo slavnostně stříhal pásku, byl i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (CSSD), který se o projekt velmi zasazoval. Lidé si jej v obci dodnes pamatují, jak stavbu obřího logistického centra, které zaměstnává 2000 lidí, hájil. Památná byla například jeho věta o tom, že do místní hospody budou chodit manažeři Amazonu a že to je jediná možnost, jak restaurace přežije. Restaurace sice přežila dodnes i navzdory zavedení EET za koaliční vlády ANO, ČSSD a KDU-ČSL, ale Amazon na tom má pramalé zásluhy. Na slova od února 2017 již bývalého ministra Mládka nikdy nedošlo a z Amazonu do hospody nikdo nechodí. A místním to ani nevadí, ostatně sami nikdy pro projekt obřího logistického areálu nebyli.

Například v prosinci 2013 se uskutečnila anketa za účasti zhruba poloviny občanů a 121 hlasujících bylo proti Amazonu. Pro se jich vyslovilo jen 76. Jednou z podmínek místních bylo i postavení obchvatu. Dnes je sice areál obslužný, aniž by musela nákladní doprava projíždět obcí, nicméně i tak občas nějaký přetížený kamion vesnicí projede. Tomu měla zabránit mimo jiné silniční váha, která je v obci instalovaná spolu s kamerovým systémem, ta je ale jen na jednou z vjezdů do obce a není v provozu. V souvislosti s nákladní dopravou jsou problémy, i když kamiony zrovna stojí.

Kamiony a bordel

Řidiči, nejčastěji původem z různých východoevropských zemí, totiž do Dobrovíze často přijíždějí s velkým předstihem a nejhorší to bývá z neděle na pondělí, kdy v okolí čeká okolo padesátky kamionů. A i když tu nejsou žádná sociální zařízení ani odpadkové koše, nějak si řidiči přeci poradí a podle toho to i v okolí vesnice vypadá. Místní si mohou stěžovat na Amazon, to je asi tak všechno – vše mají přeci na svědomí externí dopravní firmy… Ale kdyby s tím samotný Amazon chtěl něco dělat, na dopravní firmy, které si najímá, by si došlápnout dokázal. Když se jednalo o tom, jestli se projekt logistického centra bude realizovat či ne, developer toho nasliboval opravdu mnoho. Jenže sliby se nerealizovaly – a může za to smlouva jako od chytré Horákyně kterou bývalé vedení obce podepsalo smlouvu s developerem skladového areálu, kde je Amazon jen v nájmu, tedy se společností Panattoni Czech Republic Development s.r.o. – smlouva byla koncipována tak, že developer příslíbil, že pomůže s rozšířením kapacity ČOV, ale také třeba ne a v tomto duchu se píše i o dalších příslibech. Veškeré formulace jsou jednoduše vágní, nejde o žádné pevně formulované přísliby, za jejichž nesplnění by hrozily sankce. A tak se developer může vysmát i některým dalším příslibům – tedy například tomu, že by v Dobrovízi mohl přispívat na provoz Obecní policie. Vše díky formulacím „buď a nebo, jelikož atd.“ I když někteří obyvatelé přítomnost firmy Amazon v Dobrovízi nadále kritizují, současní představitelé obce se domnívají, že se v rámci možností podařilo získat nemožné. Obec má postavený silniční obchvat, nákladní doprava obyvatele nezatěžuje, obec také za výstavbu areálu získala dar v hodnotě deseti milionů korun. Obyvatelé nemusejí platit stočné, či za odvoz komunálního odpadu. O něčem takovém se lidem v jiných lokalitách může jen zdát.Otevřené je ale zatím téma ČOV – a nejedná se o malou částku – půjde o investici za asi 5 milionů korun.

Moc dobří na sponzoring

Jinak konfrontací Amazonu s obcí mnoho není, ale trochu kuriózní byla historka, když místní Sokolové chtěli, aby jim Amazon zaplatil fotbalové dresy – ani na to ale nedošlo. Na setkání s manažery společnosti se pak místní sportovci dozvěděli hlubokou pravdu. Bylo jim totiž řečeno, že Amazon je přeci tak dobrý kvůli tomu, že nikoho nesponzoruje. Nakonec to ale bylo trapné i jednomu z manažerů společnosti a dresy koupil ze svého. Ale ani tak se reputace společnosti v obci nezlepšila. Práci v areálu nikdo z místních nevyhledává, možná jeden z místních tam pracuje – ale pro externí dodavatelskou firmu provozující v areálu gastroslužby. Přitom když se o výstavbě skladiště jednalo, bylo místním slibováno, jak dobré budou v Amazonu pracovní příležitosti. Již v té době měla vesnice jen čtyři nezaměstnané – z toho tři vůbec neměli zájem pracovat. Tito lidé již v sedm ráno stojí před obchodem a kupují si lahváče. A těch z okolních obcí, kteří mají s prací v logistickém areálu zkušenosti, je také naprosté minimum. Ale i těch pár zvěstí, které se k místním občanům dostaly, působí dostatečně odstrašujícím způsobem.

Práce pro přespolní

Do Amazonu svážejí zaměstnance autobusy až z Jičínska a nechybějí espézetky ani z dalších koutů republiky. Jenže ani to nestačí – jsou tu i pracovníci z Polska, Rumunska či Bulharska. A proč by do Amazonu nikdo z dobrovízských nešel pracovat? Několik místních nám nezávisle na sobě potvrdilo, jaké tu mají s pracovníky areálu a jejich příběhy zkušenosti: „Je tam obrovská fluktuace a pořád zaměstnance kontrolují – když si udělají přestávku na cigaretu a chtějí jít ven, tak si musejí pípat. A ten čas se jim nezapočítá do toho odpracovaného. A nejúsměvnější je to s těmi reklamami, které například před Vánoci lidem slibovaly, že si mohou vydělat přes padesát tisíc – v praxi to je tak, že jim dají třeba pět minut na to, aby vyhledali nějaký balíček A když se jim to nepodaří, tak nárok na tu odměnu ztrácejí. Jedna z pracovnic nás také informovala o tom, že se rovněž nechala nalákat na inzerovanou částku v reklamě a šla do Amazonu pracovat  – na slibovanou částku ale nikdy nedosáhla – na tu ale mají lidé nárok, jen pokud si vezmou všechny přesčasy v daném měsíci, jenže pracovnice tvrdí, že vzít všechny přesčasy je nemožné, odpracovat je není téměř v lidských silách, naše respondentka také tvrdí, že v minulém měsíci také neměla započítané dvě směny kvůli formálním nedostatkům. A v momentě, kdy jsme ji zastihli, nás rovněž informovala, že do Amazonu cestovala zbytečně – obratem ji poslali domů, protože pro ni zrovna nebyla žádná práce – na směnu byla i s několika dalšími kolegy napsaná špatně údajně kvůli špatné komunikaci uvnitř Amazonu. Náš utajený zdroj k tomu dodává: „Ten, kdo ovládá cizí jazyky a má třeba vysokou školu, ale může získat třeba i dobře placenou manažerskou pozici. Ostatní mají jednoduše smůlu.“

Jedna z pracovnic nás také informovala o tom, že se rovněž nechala nalákat na inzerovanou částku v reklamě a šla do Amazonu pracovat – na slibovanou mzdu ale nikdy nedosáhla – na ní mají lidé nárok, jen pokud si vezmou všechny, takzvané dobrovolné přesčasy v daném měsíci, jenže pracovnice tvrdí, že vzít všechny přesčasy je nemožné, odpracovat desetihodinové směny 6 dnů v týdnu podle ní téměř není v lidských silách, naše respondentka také tvrdí, že v minulém měsíci také neměla započítané dvě směny kvůli formálním nedostatkům. A dodává, že na desetihodinovou šichtu musí dorazit pokaždé, jak jí to naplánují – o tom, že by se nějaký termín někomu nehodil, se diskuse vůbec nevedou.

„Sezonní zaměstnanci u nás obdrží atraktivní mzdu (135 Kč/hod) a finanční bonus až do 10 %. Pokud odpracovali všechny naplánované směny, mohli si za dva měsíce vydělat až 53 500 korun. Kromě toho jsou všem zaměstnancům k dispozici i nefinanční benefity jako doprava z mnoha obcí v okolí Dobrovíze, dotované stravování jen za 25 Kč a mnohé jiné benefity,“ říká PR managerka Amazonu. I pracovníci společnosti nám exsistenci příspěvků na stravování potvrzují, ale podle nich není závodní stravování rozhodně žádný přepych.

Zdroj blízký redakci k tomu dodává: „Ten, kdo ovládá cizí jazyky a má třeba vysokou školu, ale může získat třeba i dobře placenou manažerskou pozici. Ostatní mají jednoduše smůlu, jejich pracovní podmínky jsou otřesné.“

A i když se dění v Amazonu života v obci příliš nedotýká, zoufalství zdejších propuštěných pracovníků tam občas dolehne: „Založit třeba nějaké odbory je v Amazonu naprosto nemyslitelné. A nejhorší je, že oni jim neřeknou, že mají výpověď třeba konci směny – oni ty propuštěné přivezou ze všech těch koutů republiky, aby jim zabránili v přístupu do areálu. Pak čekají třeba i tři hodiny, než jim jejich kolegové donesou osobní věci. A ještě déle – na konec směny čekají na odvoz domů. Jeden z pracovníků si pak čekání zkracoval tím, že obcházel okolní pole a zapaloval balíky slámy zemědělcům. A protože byl opravdu zoufalý, nakonec šel na dálniční most, odkud chtěl skočit, protože mu prý hrozila exekuce.“ S velkou fluktuací a nedostatkem pracovní síly, která je typická pro celou českou ekonomiku, se přitom Amazon vyrovnává po svém, a v rámci náborových akcí společnost dokonce lidem rozdává zmrzlinu.

Podle představitelů firmy ale odbory zapovězeným tématem nejsou: „Respektujeme individuální práva našich spolupracovníků vstoupit či nevstoupit do odborů. Prosazujeme politiku otevřených dveří a povzbuzujeme všechny naše zaměstnance, aby své dotazy a připomínky předávali přímo manažerskému týmu. Pevně věříme, že toto přímé spojení je nejúčinnějším způsobem, jak pochopit a reagovat na potřeby našich zaměstnanců,“ říká PR manažerka Amazonu Miroslava Remenárová.

Podle představitelů firmy ale odbory zapovězeným tématem nejsou: „Respektujeme individuální práva našich spolupracovníků vstoupit či nevstoupit do odborů. Prosazujeme politiku otevřených dveří a povzbuzujeme všechny naše zaměstnance, aby své dotazy a připomínky předávali přímo manažerskému týmu. Pevně věříme, že toto přímé spojení je nejúčinnějším způsobem, jak pochopit a reagovat na potřeby našich zaměstnanců,“ říká PR manažerka Amazonu Miroslava Remenárová.

„Několikrát se na nás obrátili zaměstnanci Amazonu a měli zájem o založení odborové organizace. Poskytli jsme jim servis, vyslechli jejich problémy a udělali s nimi první kroky k založení odborové organizace. U tohoto to vždy skončilo,“ řekla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová, psali letos na jaře Lidové noviny.

Vedení českého skladu Amazonu brání činnosti odborů. Říká, že roli odborů mohou plnit takzvaná zaměstnanecká fóra. Ta ale nemají oporu v zákoně a postrádají tedy i zákonné možnosti, jak pracovní podmínky a dění v podniku ovlivňovat.

První odborová organizace vznikla v českém skladu firmy Amazon na konci loňského roku. Podle odborářů její činnost vedení firmy úmyslně znemožňuje, například přeřazováním zaměstnanců-odborářů do různých směn, aby se nemohli potkávat. Podle firmy stačí, když budou zaměstnanci své návrhy prezentovat na setkání zaměstnaneckých fór. Ta ale, na rozdíl od odborových organizací, nemají oporu v zákoně, takže zaměstnavatel nemá povinnost jejich návrhy respektovat. Odborové organizace, kterým se Amazon brání, mohou v kolektivním vyjednávání naopak ovlivňovat pracovní podmínky i mzdy všech zaměstnanců. Odbory, zřízené za podpory OSD, se ovšem hned v počátcích své činnosti setkaly s odporem ze strany vedení firmy. „Zaměstnanci začali velmi brzy narážet na to, že odborovou činnost nemohli vykonávat. Zaměstnavatel nastavil takové podmínky, které nám práci rozhodně neusnadnily. Pokud firma plánuje směny tak, aby se výbor odborové organizace vůbec nesešel, je to opravdu těžké. Odborová organizace nedostává prostor pro svoji činnost,“ okomentoval chování firmy pro Deník Referendum předseda OSD Luboš Pomajbík. Tato tvrzení zase poblikoval denikreferendum.cz v listopadu 2017.

O vyjádření jsme požádali také společnost Amazon, po telefonickém dotazu jsme byli nestandardně odkázáni na datovou schránku společnosti. Na dotazy novinářů většina subjektů v ČR odpovídá prostřednictvím e-mailu. Přesto jsme na tuto skutečnost přistoupili a vyjádření získali.

Public Relations Manager Amazonu Miroslava Remenárová výše uvedená tvrzení odmítá: „Amazon poskytuje bezpečné a pozitivní pracovní prostředí s konkurenceschopným finančním ohodnocením a benefity již od prvního dne. Jsme hrdí na to, že jsme v našem logistickém centru v České republice vytvořili tisíce nových stálých pracovních pozic. Jedním z důvodů, díky kterým se nám podařilo získat tolik zaměstnanců, je to, že nabízíme dobrou práci a pracovní prostředí s mnoha příležitostí ke kariérnímu rozvoji a růstu.

Na podzim jsme úspěšně nabrali 2 500 sezónních spolupracovníků do našeho distribučního centra v Dobrovízi. Dbáme na to, aby se všichni zaměstnanci cítili na svých pozicích dobře hned od začátku a poskytujeme jim neustálou podporu a pomoc. Protože neustále rosteme a nabíráme nové zaměstnance, je naším záměrem soustřeďovat se na udržení stávajících zaměstnanců, kterým poskytujeme příležitosti, jak se u nás kariérně rozvíjet. Žádný zaměstnanec nebyl propuštěn bez oprávněného odůvodnění; nebylo by vhodné komentovat individuální případy. Naši zaměstnanci mohou využívat toalety kdykoli potřebují. Přestávky na toaletu nemonitorujeme, kuřákům navíc poskytujeme prostory, kde mohou během přestávky kouřit.“

Jen to doklepat

Abychom si uvedená fakta ověřili, vypravili jsme se přímo k areálu, abychom se zeptali pracovníků, co si o práci pro Amazon myslí. A valná většina z nich nám odmítla cokoli říci – bavit se s médii je pro všechny zaměstnance přísně zakázáno. Část z nich, kteří zastávají manažerské posty, ale zákaz porušuje a svorně tvrdí, že s prací i mzdou spokojení jsou. Ale dostali jsme se jen k místnímu parkovišti – tedy nikoli ke stanovišti autobusů, na které Amazon dováží pracovníky z celkem 29 zejména středočeských a severočeských měst – a dá se očekávat, že autem do práce si přeci jen asi mohou dovolit jezdit pracovníci, kteří mají vyšší příjmy, a zastávají spíše lépe placené posty. Přesto naše domněnky o tom, že práce pro Amazon není zcela ideální, potvrdil jeden starší muž. Ani on si nepřál být citován jmenovitě a řekl: „Čekám tu na manželku. Ty pracovní podmínky tady nejsou ideální. Já bych to asi nezvládl, a ona se rozhodla to přetrpět jen kvůli tomu, že už to má za pár a chce to nějak doklepat do důchodu.“

„Je mi 55 let a za více než 35 let života v pracovním procesu jsem nepoznal nic, co by se dalo přirovnat práci v Amazonu, “ říká bývalý zaměstnanec Amazonu Petr Kania. „Na řadového skladníka, honosně zvaného skladový operátor, se pohlíží jako na robota. Všechny úkony jsou rozpočítané tak, aby byla lidská síla využita přesně na 100 % po celou pracovní dobu. Pokud jsem si odskočil na WC mimo přestávku, tak jsem již neměl šanci splnit normu. Popoběhnutí na hale, překročení barevné čáry na podlaze, vymezující jiný sektor, pozdní příchod o minutu, chvilkové sednutí na bedýnku, mít sebou na pracovišti jiný nápoj než obyčejnou vodu a to pouze ve firemní průhledné lahvi nebo klíče od bytu či mobilní telefon, nedodržení času vymezeného na přestávku, tak to vše mohlo být důvodem k propuštění. Nakonec jsem byl rád, že jsem po třech měsících omarodil a oni mi napsali email, že se mnou již neprodlužují smlouvu na dobu určitou, protože v Amazonu se marodit nesmí. Na tuto práci bych nasadil vězně, aby si vydělali na svůj pobyt ve vězení a též politiky z vlády a parlamentu, aby věděli v jakých podmínkách musí řada občanů ČR pracovat.“

Výjezdy sanitek

Na skutečnost, že v Amazonu panují náročné pracovní podmínky, by mohla poukazovat i například čísla o častých výjezdech záchranné služby. A jak to tedy je? I když se nám aktuální údaje obstarat nepodařilo, o problematiku jsme se zajímali již začátkem srpna – přesněji 3.8.2017 nám mluvčí středočeské záchranky řekla toto: „Výjezdů do firmy Amazon bylo v lednu 2016 20 a za letošní rok zatím 48. Úrazy naši záchranáři řešili minimálně čtyři. Ostatní výjezdy byly podle diagnózy/klasifikace interního charakteru. Šlo o mdloby, astma, chřipku, horečky, alergie, intoxikaci alkoholem i epilepsii.“

Známá firma

I když v České republice nemá Amazon (zatím?) žádnou aféru, která by se dostala na titulní stránky novin či do hlavního televizního zpravodajství, v dalších zemích, kde společnost působí, se toho napsalo přeci jen více. O otřesných pracovních podmínkách pracovníků, kteří rozváželi zboží před Vánoci pro Amazon, tak psal například server zive.cz, citující britská média. A těch případů, které zmiňovala světová média v souvislosti s Amazonem a krutými pracovními podmínkami přitom bylo v minulosti více a týkaly se i pro firmu domovských Spojených států. Nicméně po dalších skandálních informacích z Velké Británie vyšlo najevo, že Amazon se snažil si svou přízeň pracovníků Spojeného království koupit dvěma čokoládovými tyčinkami denně. V Česku nám o něčem podobném není nic známo (kromě uvedených a podobných náborových akcí s rozdáváním zmrzliny).

Hoří a pozor, bomba!

Zatím poslední zmínka, která se o Amazonu ve středočeské Dobrovízi objevila, byla zpráva ze 17. prosince a vůbec to nesouvisí s pracovními podmínkami: „Kvůli podezřelému předmětu, který vypadal jako nástražný výbušný systém, bylo v sobotu odpoledne z distribučního centra Amazonu v Dobrovízi evakuováno 356 lidí. Pyrotechnici poté zjistili, že šlo o třídičku papíru. Informoval o tom mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.“ O rok dříve byla situace horší. Evakuaci celého areálu společnosti s 2000 zaměstnanci v říjnu 2016 způsobil úmyslně založený požár. Škoda byla vyčíslena na 3 miliony korun.

Tehdy se přitom spekulovalo o tom, že za tím mohl být úmysl využít vzniklého chaosu ke krádeži zboží. Těch příležitostí, jak se nezákonně obohatit, totiž místní pracovníci jinak mnoho nemají – například pití si smějí nosit jen v průhledných lahvích. A i dalších pravidel k dodržování je celá řada – vyhazov například hrozí i za to, když pracovníci chodí po schodech a nedrží se přitom zábradlí. Český Amazon přitom dodává zboží hlavně na německý trh a bylo by naivní si myslet, že firma si svůj logistický areál u nás postavila z jiného důvodu, než je úspora nákladů díky levné pracovní síle. Minimálně řadoví pracovníci se proto žádných extra bonusů ani vysoké mzdy pravděpodobně jen tak nedočkají – a to nejspíš ani v případě, že by se jim navzdory zákazu podařilo založit odbory. Těžko říci, jestli by zákaz zakládat odbory mohl například v Německu projít. Česko je tak pro firmy jako Amazon rájem levné pracovní síly, která si navíc nechá i leccos líbit… Lidé v Dobrovízi pracovníky Amazonu dokonce přirovnávají ke stádu ovcí, které dokonce bylo schopné při nástupu na ranní směnu opakovaně napochodovat do silnice před rozjetá auta – z bezpečnostních důvodů proto u těchto nástupů začala asistovat Policie ČR.

Zdroj:redakce
V závěru jen doplníme, že na webu W4T.cz pod tímto článkem jsou i komentáře některých zaměstnanců Amazonu, kteří se podle jejich slov snaží uvést věci na pravou míru. K zamyšlení však zůstává to, že negativních článků na adresu společnosti Amazon neustále přibývá.

Comments

comments

Příspěvek byl publikován v rubrice Průmyslová zóna se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *